Personálka.cz: koho všeho krize v leteckém byznysu postihla?

Krize v letecké dopravě spojená s globální pandemií nemoci Covid-19 tvrdě dopadla na řadu zaměstnanců nejenom leteckých společností. 

Situace, která v leteckém průmyslu v souvislosti s celosvětovou pandemií nastala, nemá obdoby. Tak extremní pokles počtu přepravených cestujících, obrovské ztráty nebo nutné uzemnění většiny flotily, jen málokdo čekal. Zatímco na začátku pandemie panoval na trhu ještě mírný optimismus, že se vše brzy vrátí do normálu, později bylo všem jasné, že se situace začne lepšit jen velmi pomalu. S tím také souvisí masivnější propouštění zaměstnanců.

To, jakých profesí se situace nejvíc dotkla, pro nás okomentoval Pavel Sypták, odborník na pracovní trh ze serveru Personálka.cz:

Situace velmi silně zasáhla piloty a palubní personál – letušky a stewardy. Zatímco v minulých letech bylo běžné, že v slabším zimním období měli možnost pracovat mimo Evropu, kam lokální aerolinky pronajímaly část flotily včetně posádky formou wet-lease, v loňském roce tomu tak nebylo. Pravděpodobně i z tohoto důvodu jsme po létě zaznamenali zvýšený počet lidí z oboru, kteří si hledali práci zcela mimo letectví.

Krize ale zdaleka nepostihla jenom palubní posádky. Na leteckou dopravu je navázáno řada dalších profesí na letištích i kolem nich – pracovníci handlingových společností, prodavači v obchodech, personál restaurací nebo třeba řidiči taxislužeb.

Počet uchazečů, kteří přicházeli z letišť a jejich okolí, byl v jednu chvíli opravdu enormní. Zaznamenali jsme na například pilota, který začal pracovat jako řidič nákladního automobilu, nebo letušky, které se rozhodly využít svých komunikačních dovedností prací v call centru, uvádí příklady nových pracovních uplatnění Pavel Sypták.

To, jak se bude situace dále vyvíjet a kdy dojde k oživení pracovního trhu a opětovné poptávce po pilotech i dalších profesích, je ve hvězdách. Informace od leteckých společností, které oznamují další omezování provozu, bohužel příliš nenasvědčují brzkému zlepšení a návratu k normálu.

Aktuální poptávka je prakticky na nule, tomu odpovídá i množství inzerátů v těchto oblastech zveřejněných na našem serveru Personálka.cz, dodává na závěr Sypták.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *